Rozmiar czcionki:
Menu
Gmina Bolków
Gmina Bolków
shape

Dlaczego tak często dochodzi do awarii wodociągów

informacja "uwaga awaria"
 
Chciałbym Państwu wyjaśnić przyczyny awarii sieci wodociągowej na terenie Bolkowa. W ciągu ostatnich dwóch lat przerwy w dostawach wody wynikają głównie z bardzo wysłużonej infrastruktury wodociągowej (pochodzącej nawet z 1905 r.), która to do tej pory nie była gruntownie modernizowana. Kilka młodszych odcinków, pobudowanych zostało w latach 60 i 70-tych, ale nawet one mają już ponad 50 lat. Do tej pory, i nadal, naprawy usterek w sieci wodociągowej polegają na zlokalizowaniu wycieku i wymianie jedynie krótkiego, wadliwego odcinka rurociągu, a przeważnie kończą się na założeniu opaski maskującej dziurę w rurze. Najnowszą sieć wodociągową miasto zyskało np. w trakcie rewitalizacji płyty rynku, gdzie z ziemi wyciągano ołowiane oraz drewniane elementy rur wodociągowych finalnie wymieniając je na nowe. I całe szczęście, ponieważ wodociąg pod rynkiem był bardzo nieszczelny.
 
Bardzo istotną sprawą jest fakt, że od ponad 2 lat wody w kranach nie brakuje, a przerwy w dostawach wynikają jedynie z chwilowych awarii sieci. Jest tak nie tylko z powodu sprzyjającej od pół roku aury pogodowej, ale też dzięki przeprowadzonemu przez profesjonalną firmę skanowaniu sieci wodociągowej i likwidacji kilku wskazanych dużych wycieków wody (którymi uciekały dziesiątki kubików wody dziennie). Pracownicy naszych wodociągów podczas usuwania usterek napotykają szereg problemów, nigdy nie wiadomo z czym będą się mierzyć odkopując kolejną cześć rurociągu.
 
Dlatego zwracam się do Was z gorącą prośbą, aby przy kolejnych nieuniknionych awariach sieci wodociągowej podchodzić do chwilowych przerw w dostawie wody ze zrozumieniem. W niedalekiej przyszłości Radni Rady Miejskiej będą musieli się zmierzyć z bardzo trudną i odpowiedzialną decyzją wybierając pomiędzy gruntownym remontem sieci wodociągowej w mieście, a budową basenu. Obie inwestycje są niezwykle kosztowne.

FE PR DS UE EFFR poziom PL kolor

Projekt "Rozwój e-usług w Gminie Bolków" współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 2 Technologie Informacyjno-komunikacyjne Działanie 2.1 E-usługi publiczne.