Rozmiar czcionki:
Menu
Gmina Bolków
Gmina Bolków
shape

ZAKAZ WYPALANIA TRAW

Mając na uwadze nasilającą się w okresie wiosennym liczbę pożarów, 🔥🌾🌱🔥 która spowodowana jest wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych - przypominam Mieszkańcom, że wypalanie traw jest zabronione i w myśl obowiązującego prawa uznawane jest za wykroczenie, a gdy skutki są poważniejsze – czyn taki traktuje się jako przestępstwo.
 
Giną dżdżownice, całe kolonie mrówek, biedronki, krety, ryjówki, jeże, młode zające, nornice i inne drobne gryzonie, sarny, jelenie, dziki, a nawet zwierzęta domowe. WYPALANIE TRAW, w ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do ok. 1000 °C, co skutkuje śmiercią żyjących w niej zwierząt, zniszczeniem warstwy próchnicy oraz mikroorganizmów odpowiadających za równowagę biologiczną. Wypalanie oznacza często trudno odwracalną lub wręcz nieodwracalną degradację gleby.
 
Proszę o rozwagę i niewypalanie traw 🚫🔥 i to nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo. Wystarczy nagły podmuch wiatru, bądź zmiana jego kierunku, by zapanowanie nad ogniem było niemożliwe.
 
Ponadto każdy pożar, każda interwencja w terenie niesie za sobą ogromne straty ekonomiczne, a dla gminy kolejny wydatek. Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, kiedy strażacy gaszą pożary traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia ludzkiego, bo często o życiu człowieka decydują minuty.
 
apel 2022
Zakaz wypalania przepisy 2022
NIE WYPALAJ TRAW 3
 
 
Załączniki:
Pobierz plik (apel 2022.pdf)apel 2022.pdf[ ]1125 kB
Pobierz plik (Zakaz wypalania - przepisy 2022.pdf)Zakaz wypalania - przepisy 2022.pdf[ ]255 kB

Jakość powietrza

FE PR DS UE EFFR poziom PL kolor

Projekt "Rozwój e-usług w Gminie Bolków" współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 2 Technologie Informacyjno-komunikacyjne Działanie 2.1 E-usługi publiczne.